KAOSEST KORRANI

Minu lugu

Olen kahe poisi ema ja 10 aastat oma mehega koos elanud. Hariduselt lõpetasin arstiteaduskonna hambaarstiteaduse cum laude ja kõrvalerialana õppisin psühholoogiat. Töötan arstina ja hetkel ka unenõustajana.

Mu lapsed magasid halvasti ning ma ei saanud aru, mida ma teen valesti. Mul tekkis kinnisidee teada saada, miks osade emade lapsed magavad paremini kui teistel. Nagu päriselt, miks. Kuna miski tavapärane ei toiminud ja last nutma jätta ma ei tahtnud, aga soovisin imetada lapse soovide põhiselt, siis sai alguse teekond, mis viis 430-l teadusuuringul põhineva raamatu kirjutamiseni. Avastasin midagi väga unikaalset, mida soovingi teistega jagada. Täna aitan teistel leida need puuduvad pusletükid, et ka nemad saaksid parema une nii endale kui ka lapsele.

“Kuidas said 10 000 aastat tagasi emad oma beebidega hakkama? Miks vaid läänemaailmas vajavad inimesed oma laste une paremaks saamisel unenõustajaid, teevad beebide unetreeningut ja võtavad selle alaseid kursuseid? Mida me teeme valesti? 

Aitan emadel leida üles enda kiviaja ema instinktid ja mõista, et meie ootused beebidele ületavad nende bioloogilist võimekust. Lisaks näitan, mis meie elustiilis toob endaga kaasa beebide halva une. Muutes ennast ja enda elustiili paraneb lapse uni iseenesest arenguliselt võimaliku piirini.”

Missioon

Armastan teisi aidata. Mu missiooniks on muuta emade elu kergemaks ja seejuures lahendades une-ja seedeprobleemid aidata kaasa lapse tüüpilisele aju arengule. 

Sama oluline kui jõuda eesmärgini on ka eesmärgini viiv teekond ehk KUIDAS seda teha. 

Minu põhimõtted

EI MINGIT UINUDES LAPSE NUTTU.

Isegi mitte protesti nuttu.

EI MINGIT HARJUTAMIST.

Uni pole oskus vaid bioloogiline vajadus.

EI MINGEID HALBU HARJUMUSI.

See, kuidas laps uinub, ei oma parema une vallas tähtsust nii kaua, kuni see ei tekita lapsele vaimset stressi.

People Mom Shaming Woman with Baby in her Arms Vector Illustration. New mother upset about being finger pointed by society

JAH, TOETAN IMETAMIST.

Aitan emal leida põhjused, miks imetamine ei suju või lapse kaal ei lisandu nii nagu võiks.

JAH, TOETAN LAPSE TÜÜPILIST AJU ARENGUT.

Olles lugenud rohkelt autismi ja aktiivsus-ja tähelepanuhäire vallas tehtud ööpäevarütmide ja mikrobioomi uuringuid tean, mis on neil teistmoodi ja seega mida saab lapseeas teha, et nende ajus olevate muutuste keskkondlikke tegureid ennetada ja lahendada.

JAH, ENNETAN EMA DEPRESSIOONI TEKET.

Ei see pole see “mõtle positiivselt” soovitus, vaid viisid, kuidas mõjutada otseselt ema ajukeemiat, ent ennetada depressiooni sümptomite teket. 

JAH, AEG ENDALE.

Pean väga oluliseks seda, et emal oleks ka enda aeg. Siin on abiks teadmised, kuidas saada laps kiiresti uinuma ja suurendada ta ööpäevast unehulka eakohase normaalsuseni. Aga ka saada laps turvaliselt päevasel ajal magama ema füüsilisest kontaktist eraldi. 

Korduma kippuvad küsimused

Kuigi soodustan imetamist, siis ilmselgelt on erinevaid põhjuseid, miks alati pole see võimalik. Ja see on okei. Siiski kuna põhinen oma soovituste andmisel mitmetele tervisliku eluviisi põhimõtetega kooskõlas olevatele teadmistele, siis kehtivad need ühtmoodi nii imetatavate kui ka rinnapiimaasendajat saavate beebide puhul. 

Täiesti oleneb olukorra raskusest, aga usun, et raamat on väga hea täiendus, mis aitab mõista mu soovituste sügavamaid tagamaid. Et mõistaksid, miks asjad sedasi toimivad. Isegi põhjaliku kaks nädalat kestva unenõustamise käigus ei jõua me kindlasti kõiki teemasid sügavuti läbi käia. Aga usun, et mõnikord isegi, kui tead kõike ja oled raamatu läbi lugenud, siis on suureks abiks, kui keegi korra su olukorda kõrvalt vaatab ja oskab juhtida tähelepanu nendele asjadele, mis endal on jäänud märkamata või pole ehk nii oluliseks pidanud. Hea, kui raskel hetkel on keegi, kes on selle sama läbi käinud ja leidnud need lahendused.

Ma arvan, et tavapäraseid unesoovitusi andvate unenõustajate 50% soovitustest on väga head. Eelkõige kõik see, mis on seotud unerutiinide, päevakava loomise, beebi mähkimise ja rahustamisvõtetega. Küll pole ma nõus kogu selle halbade harjumuse jutuga ja beebi nutmisega. Kõik need cry-it-out, pick-up-put-down, käpameetod, tooliga ukse poole liikumine jne. Leebe unekool pole minu jaoks piisavalt leebe. Seega, ei ole vastane, aga lihtsalt arvan, et nad suunavad lapsevanema tähelepanu ebaolulistele asjadele, millel on potentsiaal kahjustada lapse vaimset ja füüsilist tervist.

Jah, lapse areng muudab nende une pindmiseks, ent see ei tähenda, et tuleks olukorraga leppida. Ma ei ole kindlasti see nõustaja, kes ütleb, et lapse uni hetkel ongi halb ja nii on. Alati saab olukorda paremaks teha, sest alati on ka keskkondlikud tegurid, mis und mõjutavad. Iseasi on see, kas me oleme valmis oma elustiili niivõrd muutma või millest me oleme valmis selle tulemuse nimel loobuma. 

Ma ei hakka valetama. Jah, sageli on. Mitte 100%. Mõnikord otseselt, mõnikord kaudselt. Aga kas see teadmine pole mitte vabastav, sest tähendab, et järelikult enda elustiili ja ootusi muutes lapse uneprobleemid lahenevad? Järelikult lapsevanemal on suurem kontroll toimuva üle, kui võiks arvata. Mida väiksem on laps, seda suurem mõju lapsevanemal lapse unele on.

Varajane hommikune ärkamine ja aega võttev uinumine laheneb tavaliselt paari päevaga. Öiste ärkamiste vähendamine võtab kauem aega. Aga see tegelikult hästi oleneb ka lapse üldisest tervisest ja sellest, kui järjepidev soovituste jälgija tavaliselt lapse ema on. Kuna unemuutuste tulemuste nägemine võtab päeva või rohkem aega ja tavaliselt pöördutakse konsultatsiooniks siis, kui juba seis on pikemat aega hull, siis üritan enda poolt vähemalt kiiresti asju ajada. Ehk pakkuda võimalikult kiiresti kohtumiseks aega ja ka küsimustele kiiresti vastata. Keegi ei vääri pikalt unepuuduses olemist ja virila lapsega kooselamist. 

Enne esimest kohtumist peaks olema unenõustamise eest makstud. Kui oled valinud põhjalikuma unenõustamise (ehk kaks kohtumist), siis võid maksta kahes jaos.

Minu soovitused keskenduvad lapse uneprobleemide tekkepõhjuse leidmisele.

Aeg tegudeks!

Shopping Cart